Emoční incest – co to je a jak se pozná

Dnešní téma se opět nebude číst lehce. Incest, sexuální zneužívání v rodině, je něco, o čem se jen tak u kafíčka neklábosí. Přitom výzkumy ukazují , že každý čtvrtý z nás má osobní zkušenost s nějakou z forem incestu. Incest si nevybírá. Jde napříč vrstvami společnosti od chudých po bohaté, od vzdělaných k nevzdělaným. Tiše se předává z generace na generaci jako tiché tajemství, které ničí duše dalších nevinných dětí.

Co je emoční incest ?

Skryté sexuální zneužívání je jemnější, než to fyzické. Skrytým sexuálním zneužíváním je tajné, nepřímé, sexualizované používání nebo zneužívání dítěte rodičem, nevlastním rodičem nebo jinou důvěrnou osobou. Běžně se tomu říká emocionální incest nebo incest incestu, protože zahrnuje nepřímou (nikoli praktickou) sexualitu -sexualitu, která je implikována nebo naznačována, a nikoli fyzicky provedena.

Při emocionálním incestu je dítě používáno dospělým k emočnímu naplnění. Jinými slovy, dítě je nuceno podporovat zneužívajícího dospělého tím, že slouží jako důvěrný kamarád nebo „emocionální manžel“. Ačkoli neexistuje žádný přímý sexuální dotyk, tyto emoční vztahy mají sexuální podtón.

Známky skrytého nebo emocionálního incestu.

Oběti skrytého incestu se někdy cítí speciální a privilegované, ale také vystrašené pozorností, která je jim věnována.

Jako dospělí, můžou vzpomínat na své dětství nějak takhle:

 • Moje máma mě s sebou hodně brala do kina na filmy, které nebyly úplně pro děti. Vždycky mi říkávala, že je to jako rande, a chtěla, abych ji během filmu držel za ruku.
 • Můj táta mi neustále říkal, jak jsem hezčí než moje ségra nebo moje kamošky. Mluvil o tom, jak hezká mám prsa
 • Moje máma vždy seděla příliš blízko mě a hodně mluvila o mém těle.
 • Táta říkával o mámě, že je studená. Řekl by mi, že chce jen trochu fyzické náklonnosti, ale ona mu to nedala. Hodně mluvil o svých „potřebách“.
 • Neměl jsem žádné soukromí. Když jsem byl ve svém pokoji nebo v koupelně, moje mamka byla hned za dveřmi, poslouchala, co dělám, mluvila se mnou a ptala se, jestli jsem v pořádku nebo něco nepotřebuji.

U skrytého incestu, i když neexistuje žádný zjevný sexuální dotek, platí ale úplně stejný pravidla poškození dětské duše. Nedostatek hranic vytváří incestní pocit a dítě se cítí být používáno a lapeno, přesně tak, jak by se cítilo v případě zjevného incestu.

Ke skrytému incestu obvykle dochází, když se rodiče mezi sebou vztahové problémy. Toto odloučení způsobí, že se jeden z rodičů soustředí na dítě, hledá útěchu a emocionální naplnění tím, že z dítěte udělá náhradního manžela/manželku. Mezitím jsou vývojové potřeby dítěte ignorovány a v důsledku toho je emoční růst, zejména v oblasti zdravé sexuální a romantické vazby, zastaven.

Důsledky skrytého incestu

Je typické, že většina lidí, kteří zažili skrytý incest, se brání myšlence, že byli sexuálně zneužíváni, bez ohledu na to, jak nepříjemný byl jejich vztah s takovým rodičem. Většinou je to proto, že se jich pachatel ve skutečnosti nedotkl jasným sexuálním způsobem. Přesto jsou tyto vztahy bezpochyby sexualizované a oběti se postupem času dozvědí, že jejich hodnota není založena na tom, kým jsou, ale na tom, zda mohou rodiče úspěšně potěšit/pobavit/uklidnit.

A ano, toto je přesně stejná životní lekce, kterou se oběti zjevného incestu učí – na mých potřebách nezáleží; záleží na tom, co chce máma /táta. Nejsem nic jiného než emocionální/sexuální objekt, který mohou ostatní lidé používat jakýmkoli způsobem. Není překvapením, že lidé, kteří zažili skrytý incest, obvykle vykazují stejné příznaky jako oběti zjevného sexuálního zneužívání:

 • Obtížné udržování zdravé dlouhodobé intimity
 • Hluboký stud a všudypřítomné pocity nedostatečnosti
 • Spoluzávislost na rodičích, partnerovi
 • Nízké sebevědomí
 • Vztahy lásky/nenávisti, zejména s rodičem, který se provinil, ale také s ostatními
 • Nevhodné pouto s vlastním dítětem (mezigenerační zneužívání)
 • Závislosti

Bohužel, jakkoli je emoční incest všudypřítomný a škodlivý, často se v léčebném prostředí neuznává, a to především proto, že lidé nechápou, co to je nebo jak to může být škodlivé. Tento nedostatek porozumění se objevuje nejen u obětí, ale i u terapeutů, kteří si někdy myslí, že pokud nedojde k fyzickému sexuálnímu kontaktu, nedošlo k žádné újmě.

Spojení mezi skrytě incestním chováním a problémy pozdějšího života vidíme pouze tehdy, když se prokopeme pod povrch. K tomu je ale třeba pořádná dávka odvahy.

Zažili jste něco podobného? Napište nám.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s