Toxický rodič – 10 způsobů, jak to zvládnout

Tento článek navazuje na 1. část Toxický rodič, kdo to je a jak se pozná.

Toxičtí rodiče vám mohou znepříjemnit život. Můžou být manipulativní, ovládající a kritičtí. Ztěžují vám emocionální odloučení od nich, abyste se mohli sami rozhodovat, stanovit si vlastní cíle a žít život, který vás naplňuje. Místo toho se můžete přistihnout, že zpochybňujete svá rozhodnutí, nikdy se necítíte dost dobře a prošpikovaní pocitem viny, když jim řeknete ne.

Pokud není člověk opatrný, toxičtí rodiče mohou převzít váš život a způsobit značné psychické škody. Není neobvyklé, že se dospělé děti neschopných, alkoholických nebo jednoduše zlých rodičů cítí v pasti – neschopné postavit se za sebe.

Jednou z nejlepších věcí na tom, že jste dospělí, je, že se můžete rozhodnout, jaký vztah budete mít se svými rodiči.

Máte možnosti – pravděpodobně více možností, než si uvědomujete. Terapeuti, kteří pomáhají dospělým vyrovnat se se svými toxickými rodiči, vidí jednu z největších překážek v tom, že dospělé děti mají pocit, že se nemohou rozhodovat samy; myslí si, že musí dělat věci tak, jak je vždy dělali (tak, jak to jejich rodiče chtějí).

Váš vztah s rodiči nemusí být takový. A přestože nemůžete změnit své rodiče nebo magicky změnit svůj vztah, můžete začít narušovat nefunkční vzorce vaší rodiny. Musíte se rozhodnout, co je pro vás to pravé.

1) Přestaňte se jim snažit vyhovět.

Je normální chtít být za dobře s rodiči, toxickým rodičům je ale téměř nemožné vyhovět.

Pokud budete žít svůj život podle hodnot a cílů někoho jiného, ​​budete chronicky nešťastní a nenaplnění. A pokud žijete svůj život ve snaze potěšit své rodiče, budete jejich zajatci – navždy budete hledat přijetí a lásku u lidí, kteří vám to pravděpodobně nemohou dát.

2) Stanovte a prosazujte své hranice.

Hranice nám pomáhají stanovit jasná očekávání a limity, jak se k nám ostatní mohou chovat.

Hranice vytvářejí emocionální a fyzický prostor mezi vámi a vašimi rodiči. To je pravděpodobně něco, co jste jako dítě neměli, takže vám může připadat nepohodlné stanovit hranice a začít říkat rodičům, jak chcete, aby se s vámi zacházelo.

Toxičtí lidé odolávají hranicím; chtějí mít vše pod kontrolou. Stanovení hranic s toxickými lidmi je obtížné, protože nerespektují limity, ale nenechte se tím odradit. Hranice jsou nezbytné pro všechny zdravé vztahy.

Je v pořádku omezit kontakt s rodiči. Je dokonce v pořádku nemít kontakt s rodiči. Nic jim nedlužíte! Vztahy je třeba budovat na respektu a nemůžete si vážit lidí, kteří se k vám neustále špatně chovají.

3) Nepokoušejte se je změnit.

Pokoušet se změnit lidi, kteří se nechtějí změnit, je plýtvání energií. Místo toho se zaměřte na to, co můžete ovládat – jak sami reagujete na své rodiče, své volby a své chování. Každý můžeme změnit jen sebe.

4) Dávejte pozor na to, co s nimi sdílíte.

Důvěra je důležitým prvkem zdravých vztahů a osobní věci bychom měli sdílet pouze s těmi, kteří se osvědčili jako důvěryhodní. Vaši rodiče bohužel nemohou spadat do této kategorie, pokud vás pomlouvají, kritizují, sdílejí o vás věci bez vašeho svolení nebo použijí proti vám to, co jim řeknete.

Jako dospělí nejste povinni jim říkat vše (nebo cokoli), co se ve vašem životě děje, ani odpovídat na jejich otázky. Sdílejte pouze to, co se cítíte pohodlně a bezpečně.

5) Znáte omezení svých rodičů a pracujte s nimi – ale pouze pokud chcete.

Znám mnoho dospělých dětí alkoholiků, kteří vědí, že nemohou změnit pití svých rodičů, a uznávají, že jejich rodiče po určité denní době (když jsou pod vlivem alkoholu) začnou být zapomnětliví, agresivní nebo jinak nároční. Naplánují si tedy telefonáty, návštěvy a rodinné schůzky na dřívější dobu, aby se vyhnuli tomu nejhoršímu z chování svých rodičů.

6) Vždy mějte výstupní strategii.

Když se věci začnou zhoršovat, vezměte to jako znamení k odchodu (nebo požádejte rodiče, aby odešli). Je pravděpodobné, že se věci budou jen stupňovat (budou více pít, budou naštvanější a tvrdohlavější). Je tedy bezpečnější ukončit společný čas při prvních známkách potíží. Nejste povinni se držet jen proto, abyste byli zdvořilí nebo udělali svým rodičům radost.

7) Nesnažte se s nimi hádat.

Neexistuje žádný způsob, jak se domlouvat s někým, kdo je iracionální, emocionálně nezralý nebo opilý. Nevynakládejte proto mnoho energie na to, abyste přiměli rodiče, aby viděli váš úhel pohledu.

Může být smutné a frustrující připustit, že s nimi nemůžete mít zdravý a zralý vztah, protože mají uzavřenou mysl nebo empatii. Buďte asertivní v otázkách, které vás zajímají, ale zároveň neočekávejte, že se vaši rodiče budou zajímat o váš úhel pohledu nebo jej pochopí.

Snažte se nenechat zatáhnout do hádek nebo bojů o moc, které se ponoří do ošklivých chvil osočování a jiného bolestného chování.

8) Nemusíš být u rodičů a volat.

Můžete jim pomoci, pokud je to proveditelné a pokud je to oceněno, ale nejste povinni být jejich šoférem, služkou, zahradníkem nebo terapeutem – zvláště pokud se k vám po celou dobu chovají jako ke špíně. Nemusíte být ani jejich pochůzkář, být v pohotovosti 24 hodin 7 dní v týdnu, nebo přijímat jejich telefonní hovory a okamžitě odpovídat na jejich zprávy.

9) Nemusíte trávit svátky se svými rodiči.

Zasloužíte si užít si Vánoce nebo jiné důležité chvíle a to může znamenat, že je strávíte daleko od svých rodičů.

V některých rodinách existuje velký tlak na zachování rodinných tradic, ale často to jde na úkor vašeho vlastního štěstí a klidu. Nyní může být vhodná doba k zahájení vlastních rodinných tradic.

10) Dávejte na sebe pozor. Zasloužíte se chovat k sobě hezky.

Jednání s toxickými rodiči je stresující a stres si vybírá daň na vašem emocionálním a fyzickém zdraví. Je důležité, abyste se o sebe obzvlášť dobře starali.

Začněte se základy, jako je zdravé stravování, dostatek odpočinku a spánku, cvičení, spojení s pozitivními lidmi, uznání svých pocitů a poskytnutí zdravého výstupu, získání podpory a zábavy. Bude snazší stanovit hranice, rozhodnout se reagovat jinak nebo se odpoutat, když na tom budete fyzicky i emocionálně nejlépe.

Máte zkušenost s toxickým rodičem? Napište nám.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s